1. díl - Úvod do surfování a historie surfování
Surfování je jeden z nejúžasnějších sportů, které jsem měl tu čest si vyzkoušet. Je to neopakovatelný zážitek - chytit jednu z přírodních sil - lomící se vlnu, klouzat se po celé její délce a provádět spoustu triků. Jakmile se Vám povede zhoupnout se z vrcholu vlny a projedete se po mase vody, která se bude valit za Vámi, již nebudete chtít nikdy přestat.
Cesta k tomu však není jednoduchá, jak se může zdát z obrázků nebo videí, kde vidíte surfaře, kteří ladně a lehce vykrojují své obloučky na mořské hladině. Surf je jeden s nejobtížnějších a fyzicky nejnáročnějších sportů a cesta k první vlně, která Vám ukáže to pravé kouzlo surfování, vede dlouhou cestou pilování základních surfařských návyků na zpěněné vodě, neúnavného pádlování na line-up a poté zase pádlování a pádlování, až nakonec budete odměněni jízdou na vlně. Čím více se budete zlepšovat, tím více sladkých odměn budete dostávat. Ti, kdo již mají své první surfařské krůčku za sebou, mi jistě dají za pravdu.
Surfování není však jen sport, zábava, ale i životní styl a umění. Historie surfování sahá hluboko do minulosti. Surfování je jeden z nejstarších sportů, jehož počátek můžeme vysledovat už před více než 3000 lety. Prvními surfaři byli rybáři v západní Polynésii, kteří objevili klouzání na vlně, s jejíž pomocí se dostávali ke břehu na dřevěných lodích rychleji.
Není známo, kdy se stal surfing sportem, ale rychle se rozšířil po celé Polynésii, zejména se uchytil na Havaji, kde byli obyvatelé hodně nadšeni do " he'enalu" (to znamená klouzání na vlnách). Zpočátku místní obyvatelé nespatřovali v "he'enalu" sport, hobby nebo kariéru, jak je vidět dneska. Oceán a jeho vlny byly pro jeho obyvatele posvátné.
V té době byli surfaři vysoce postavení, modlili se k bohům za dobré podmínky k surfování a často měli vlastní pláže, na kterých mohli celé dny sami rozvíjet umění jízdy na vlnách. Aby dokázali své schopnosti, pořádali divoké závody a sázky, kdy vítěz bral všechno. Nejstarší historický záznam je spojen s kapitánem Cookem, který přistál koncem 18. století na Tahiti, kde popsal prvního surfaře.
Během několika set let se klouzání na vlnách na Havaji vyvinulo v dobře známý sport. Začaly se zde vyrábět první surfboardová prkna. Netrvalo dlouho a surfing zapustil své kořeny v Kalifornii a v Austrálii. V 60. letech minulého století se surfing stal kultem, životním stylem a módou. Rebelsky ležérní styl plný párty a divokých orgiích na plážích byl spojen se surfařskou komunitou a generací hippies. Největší boom zaznamenal surfing v 70. letech minulého století, kdy začala vznikat surf musik, z nichž nejznámější je kapela Beach boys a Surfaris. Vznikly první filmy se surfařskou tematikou (např. Gidget, B-movies,), které surfováni pomohly proslavit.
Z undergroundové kultury se stala brzy masová záležitost a surfovaní se rozšířilo na všechny kontinenty, které oplývají příbojovými vlnami a začalo měnit svou podobu. Surfing odvrací svou tvář od ležérního stylu a ke kultu surfování se přidal veliký byznys a profesionalita, s nímž je spojen rychlý vývoj nových technologií.
Nyní je surfing celosvětově známý. Pořádají se prestižní závody a soutěže, kde si závodníci rozdělí tučné odměny. Surfing se stal hobby, kultem a také profesionálním sportem.
Poslední komentáře
7 let 23 týdnů zpět
7 let 27 týdnů zpět
7 let 27 týdnů zpět
7 let 27 týdnů zpět
7 let 27 týdnů zpět
7 let 27 týdnů zpět
7 let 27 týdnů zpět
8 let 11 týdnů zpět
8 let 16 týdnů zpět
8 let 16 týdnů zpět