3. díl - Surfařská etika

admin
Surfařská etika
Surfařská etika
Surfařská etika
Surfařská etika

Jako každý sport i surfování má svoje pravidla, podle kterých je třeba se řídit, abychom nezranili sebe či ostatní a klouzali se na vlnách co nejbezpečněji. Poslední dobou se stalo surfování velice populární a některé surf breaky vypadají jako mraveniště. Pokud by surfaři nejezdili podle pravidel, asi by se vymýtili navzájem. Občas při surfování dochází ke konfliktům, pokud někdo poruší pravidla. Když taková situace nastane, je dobré vše vyřešit ve vší slušnosti, za chybu se omluvit, zeptat se, jestli se nikomu nic nestalo.

Surf rules (surfařská pravidla):

  1. Ten, kdo je blíže k vrcholu lámající se vlny, má přednost jízdy na této vlně. Tzn. pokud se vlna láme nalevo od Vás a nějaký surfař se nachází nalevo po Vaší levé ruce, poté má právo na tuto vlnu a Vy nemáte právo na ni naskočit. Vždy se předtím než naskočíte na vlnu rozhlédněte, jestli máte právo ji surfovat. Pokud již někdo na vlně jede, pak má přednost tento surfař, přestože by jste byli blíže k lámající se vlně. Platí v podstatě pravidlo, kdo je dříve na vlně, toho je vlna.
  2. Snakovaní - znamená kradení vlny, pokud je někdo blíž ke zlomu vlny, nesnažte plavat před něj a poté mu vlnu ukradnout. To nikdo nemá rád a mohli by jste se dostat lehce do konfliktu.
  3. Pokud jste nejblíže ke zlomu vlny, naskočíte na ní a vidíte, že se někdo pokouší naskočit na ni také, dejte mu vědět, že už na vlně jste, nejlépe zvoláním "wait".
  4. Nepádlujte na line-up tam, kde se vlny lámou (impact zona), hrozí nebezpečí, že někomu vlezete do vlny. Snažte se vždy obeplout impact zonu (tam kde se vlny lamou) každého surfařského breaku.
  5. Pokud plavete na line-up (místo odkud chytáte vlny) a vidíte před sebou surfaře klouzat se po vlně, snažte se ho vždy obeplout za jeho zády, blíže k zlomu vlny, nebo počkat až přejede i za cenu, že budete zasaženi lomící se vlnou. Je to pořád lepší, nežli být přejeti od surfaře a riskovat zdraví svoje, ostatních a rozbít si surfboard.
  6. Pádlujete a před sebou máte vařící se vodu nebo lámající se vlnu, nesnažte se seskočit ze surfboardu a podplavat ji, pokud máte nějaké lidí za zády. Můžete je zranit.
  7. Nesurfujte sami.
  8. Pomožte ostatním, pokud se dostanou do problému.
  9. Respektujte oceán, pláže, ostatní surfaře a živočichy.
  10. Respektuj místní surfaře.
No votes yet