9. díl - Frontside bottom turn

admin
Frontide bottom turn
Frontide bottom turn
Frontide bottom turn
Frontide bottom turn
Frontide bottom turn
Frontide bottom turn

Jestliže již máte za sebou první surfařské krůčky, jste schopni chytit vlnu a klouzat se po jejím směru, nastal ten správný čas na zasvěcení do triků a zásad, jak nejlépe na vlně surfovat. Jestliže předchozí díly byly více věnované jízdě na longboardu, následující triky a postupy budou více šité na míru pro shortboardy

Frontside bottom turn

Fronside bottom turn je nejdůležitější oblouk při surfovaní je potřeba pokaždé, když chytíte vlnu. Mít dobrý a jistý spodní oblouk je základem pro všechny ostatní triky při surfování. O tom jak úspěšně vlnu pojedete o tom je právě její první oblouk. Tady to vse začína.

Postup:

První věc, co musíte udělat, je chytit vlnu, která se bude valit po vaší přední straně(tzv. budete jí mít na forehand nebo Frontside)

  1. Postavte se na surfboard(čím rychleji tím lepé jakmile ucítíte, že Vás vlna veze.) . Sjeďte z vrcholku vlny dolů až do místa, kde již vlna není příkrá(tzv. mrtvy bod), snažte se nabrat co největší rychlost.Rychlost je velice důležitá při surfování, otvírá vám cestu k dalším trikům a vlastnímu určení jak vlnu dále pojedete.
  2. V momentě, když dosáhnete mrtvého bodu, začněte oblouk, abyste neztratili rychlost. (váhu mějte rozloženou stejně na obou dvou nohou)
  3. Pokrčte kolena a zatlačte na palcovou stranu surfboardu. Začněte natáčet tělo po směru oblouku.
  4. Až začnete zatáčet, přeneste váhu více na zadní nohu a přední lehce odlehčete. Pokud budete tlačit na palcovou stranu surfboardu přední nohou příliš dlouho, zaboříte se do vlny a spadnete..
  5. Jakmile bude stoupat po vlně nahoru, přeneste váhu co nejvíce na zadní nohu, dokud nedosáhnete vrcholu vlny.
  6. Zakončit oblouk můžete backhandovým obloukem na hraně vlny nebo cutbackem, ale to si povíme v jiném díle.

Na spodním oblouku toho není moc co se naučit, jen je potřeba si ho vypilovat do detailu, aby jste při něm nabraly co nejvíce rychlosti.
Vždy je potřeba číst vlnu a přizpůsobit svojí jízdu podle ní, pokud je vlna příliš rychlá a bude se brzy zavírat je lepší jet po jejím vrcholu a udělat spodní oblouk později

Klíčové body správného frontside bottom turn

Rychlost
Načasovaní
Načasování Bottom turn vám určí rytmus jízdy na zbytku vlny. V největší rychlosti je nejlepší zatočit. Poté budete katapultováni k vrcholu vlny.
Postavení nohou a přenášení váhy
Nohy je potřeba mít rozložené v základním postavení, najít to pravé dokonale správné postavení vyžaduje experimentování a mít odježděno několik stovek vln, když ho však najdete, hned to poznáte. Zakladem je vsak pokud jede nahoru po vlne vaha na zdni noze.
Otáčeni těla
Natáčejte tělo po směru vlny, otáčejte se za přední rukou, zádní rukou si můžete jemně sáhnout na vlnu. Čím rychleji se otočíte tím bude rychlejší odezva při Vašem oblouku
Přední ruka vede, zádní se jemně dotýká vlny

Typy

Zatočte v mrtvém bodě, budete mít největší rychlost, nesnažte se zatočit dřív, nechte surfboard rozjet.

Nenořte nohy do vody, přenášejte správně váhu.Mějte váhu na zadní noze při jízdě nahoru po vlně.

Při oblouku postavte surfboard co nejvíce na hrany surfboardu. Vnitřní fin vede oblouk.

No votes yet