11. díl Frontside pumpin

petak

Předchozích dílech jsme si pověděli základní surfařské dovednosti. Od tedka se budeme soustředit na složitější surfové úkony, triky a variace.Nejdříve si povíme jak nabrat správně a efektivně rychlost.

Rychlost je jeden z nejdůležitějších prvků v surfování. Bez ní není možné dělat další základní a nejzákladnější surfařské variace. Naučit se správně a účinně nabírat rychlost nejvíce oceníte při surfování rychle se barrelících vln, kde není dostatek času na spodní oblouk. Surfování je tak trošku závod s lámajícím se vrškem vlny, někdy je potřeba několikrát pumpnout (šlápnout na pedál), abychom ujeli mase vody a nezavřela nám další cestu jízdy po vlně a až poté udělat spodní oblouk nebo jiný oblouk ze surfařského arzenálu.

Nejlépe se dá zrychlování nacvičit na poměrně malých vlnách, kde není velký prostor na spodní oblouk. Rychlost naberete v podstatě malými obloučky na vrchu vlny.

Postup

První věc, kterou musíte udělat, je chytit vlnu, která se bude valit po vaší přední straně (tzn. budete jí mít na forehand nebo Frontside)
Najeďte si na vlnu mírně natočeným nosem surfboardu po směru vlny.
Postavte se na surfboard (čím rychleji tím lépe, jakmile ucítíte, že Vás vlna veze) Nesjíždějte střemhlav dolů po vlně, snažte se udržet po směru vlny a klouzat jemně dolů. (zpočátku můžete udělat zkrácený spodní oblouk)
V polovině vlny když budete klesat, zatlačte razantně na palcovou stranu surfboardu zadní nohou přední odlehčete. Snažte se posunout přední část surfboardu o stupínek výše, poté zatlačte na přední nohu a mějte váhu více na přední noze.
Buďte přikrčený a jakmile zatlačíte na palcovou stranu surfboardu, zatlačte nohy skoro do nataženi, jako by jste chtěli vyskočit do výšky. Poté se opět vraťte do přikrčené polohy s vahou více na přední noze
Měli by jste jemně šikmo stoupat po vlně nahoru a nepatrným zhoupnutím být vystřeleni nahoru. Snažte se jet celý oblouk co nejvíce po hranách surfboardu
Poté, co vyjedete pod vršek lámající se vlny, zatlačte na patovou část surfboardu, zatlačte razantně přední nohou na prkno a nasměrujte surfboard zlehka dolů. Pohled by jste měli mít upřený po směru vlny. Buďte připraveni rychle přejít na další oblouk a postavit surfboard co nejvíce na hrany.
Jakmile se dostanete do poloviny výšky vlny opět opakujte pohyb jak při prvním zhoupnutí.

Klíčové body jak nejlépe nabrat rychlost

Razantně zatlačte přední nohou na surfboard, když směřujete prkno dolů, abyste nabraly co největší rychlost.
Jeďte nahoru po vlně s vahou na přední noze a zadní nepatrně posunutou dopředu
Rytmus: snažte se rytmicky střídat fáze klesaní a stoupaní. Pomůže Vám to správně přenášet váhu na surfboardu, především na palcovou a patovou část surfboardu.
Snažte se nemít ruce nad úrovní hlavy, jakmile razantně zatlačíte na patou část prkna.

No votes yet